Blog'a CSS ve JavaScript Google Drive'dan Host Dosyası Oluşturma

3/29/2016

Google Drive'da Blogger CSS ve JavaScript Dosyaları Nasıl Oluşturulur?


blogger_host_google_drive

Web tasarım ve geliştirme bilgisine sahip olmanıza gerek yok. Blog yazarlarının bloglarında kullandıkları CSS ve JavaScript dosyalarını farklı sitelerden yada diğer bloglardan alarak bloglarını tasarlamakta ve bu da bloglarının yavaşlamasına ve hatta bu site ve blogların kapanması ile sağladıkları CSS ve JavaScript dosyalarının kaybolmasına ve emek vererek tasarladıkları blogun düzenin bozulmasına neden olmaktadır. CSS ve JavaScript dosyalarınızı saklamak için Google Drive bulunmaz bir nimettir. Google Drive ile blogunuza CSS ve JavaScript dosyalarını saklayarak host sağlayabilirsiniz. Bu sayede blogunuzun hızlanması ve SEO ayarlarının da yapılarak blog için önemli bir sorunu çözmüş olursunuz.


Blog CSS ve JavaScript Dosyaları Google Drive'e Nasıl Yükleyeceksiniz?

Önemli CSS ve JavaScript dosyalarını online olarak saklamak ve farklı tasarım ve hızlı bir bloga sahip olmak için bu yazımızı tamamen okumanızı ve sizinle paylaşmış olduğum kodlar ile rahatça CSS ve JavaScript dosyalarınızı Google Drive'a yükleyerek blogunuzda kullanabilirsiniz.


Blog Yüklenme Hızı Nasıl Etkilenir?

Stil dosyalırınız bazılarını birleştirerek blogunuzun sorgu sayısını düşürmüş olursunuz. Çünkü Blogger üzerinde dosyaların tek bir yerden çağrılması blogunuz hızlı yüklenmesine ve ziyaretçilerinizin rahat dolaşmasına imkan sağlayabilirsiniz. Blogunuzun yavaşlaması ve bir çok stil dosyasının farklı sunuculardan çağrılması blogunuzun açılış hızını önemli derecede etkilemekte ve SEO açısından da blogunuzun olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.


Blogunuzu da Yedekleyerek Google Drive'ı Depolama Olarak da Kullanabilirsiniz.

Blog dosya ve klasörlerini FTP bağlantı aracılığıyla basit düzenlemeler yaparak hem saklayabilir hem de blogunuzda kullanabilirsiniz. Bunları yapmak zaman alabilir. Fakat bir blog sahibiyseniz ve blogunuzun gelecekte daha iyi yerlerde olmasını istiyorsanız parmaklarınızın ucunda olan bu önemli bilgilerden faydalanmanız blogunuzun sağlığı açısından önemlidir.


Google Drive ile Blogger JavaScript / CSS Dosyaları Saklama

Blogger JavaScript ve CSS Dosyalarını depolamak yukarıda kısaca özetlemiş olduğumuz sorunları ortadan kaldırmak için ve yığılmalarıdan kurtulmak için bu yöntemi blogunuzda kullanarak blogunuzun hızlı ve blog SEO gibi önemli unsurlardan fayda sağlamış olacaksınız. Öncelikle Google Drive'nızı açarak bir kontrol ediniz.


1- CSS ve JavaScript Dosyası Oluşturma

Blogunuz için Host sağlayıcısı olarak işlev görecek olan dosyayı hazırlayalım. Bilgisayarınızdan Not Defterini açarak CSS kodlarını kopyalayarak Not defterine yapıştırın/ekleyin (Burada dikkat edilmesi gereken husus kodların etiketleri içinde olup olmaması, eğer varsa bu etiketleri kaldırın.) resim ekle 
a- CSS için Not Defterinde Kayıt Türü olarak UTF-8 olarak ayarlıyoruz ve dosya adını dosyaadi.css gibi yazmalısınız yani önemli nokta şu doya adı .css ile bitmeli. 
b- JavaScript yani .js dosyası için .css yerine dosyaadi.js gibi adlandırıyoruz.

blog_host


2- Google Drive'a Dosya/Dosyaları Yükleme

Gmail hesabınızla Google Drive'a giriş yapıyorsunuz. Yeni butonuna tıklayarak Dosya yükleme diyoruz ve bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosyayı yüklüyorsunuz.

blog_host_google_drive

- Burada yüklediğimiz dosyaları resimde gösterildiği gibi paylaşıyoruz. 

blog_host_google

-Ve şimdi alt resimde görüldüğü gibi paylaşılan kodu alıyoruz.

blog_google_drive


3- Blogger CSS ve JavaScript Dosyalarını Nasıl Eklenecek?

Aşağıdaki Google Drive'dan aldığımız kodu bir inceleyelim mavi ile renklendirilmiş kısım bizim blogumuza host sunucu görevini yapacak olan dosya kimliğidir.

<iframe src="https://drive.google.com/file/d/0B25x-zf4MlGwRzVzR0JRcnU0bjg/preview" width="640" height="480"></iframe>

Şimdi blogger'dan kodları eklemek istediğiniz blogun kumanda paneline gelerek Şablon > HTML'yi Düzenle diyoruz. CTRL+F yardımı ile yada
kodlarını arayarak kodları ekleme yapacağız.

a- CSS yada Js kodunu < /head > kodunun üst kısmına eklemek için aşağıdaki kodu kullanıyoruz.

<link rel="stylesheet" type ="text/css" href="https://googledrive.com/host/0B25x-zf4MlGwRzVzR0JRcnU0bjg"/>

b- CSS yada Js kodunu kodunun < /body > üst kısmına eklemek için aşağıdaki kodu kullanıyoruz.

<script src='https://googledrive.com/host/0B25x-zf4MlGwRzVzR0JRcnU0bjg' tipi='text/javascript'></script>

Son olarak değişiklikleri Kaydet diyoruz.


Blogger CSS/JavaScript Google Drive Hakkında Sonuç Olarak

Başarılı bir şekilde blogumuz için önemli olan CSS/JavaScript dosyalarını Google Drive'da saklayarak blogumuza host sunucu kimliği kazandırmış olduk. Şimdi blogunuzu ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz. Google Drive sayesinde fazla kodlar nedeniyle yavaşlamış olan blogunuzu hızlandırmış olduk google taramalarında yavaşlamayı ve google sorgu sayısını düşürmüş olduk. Bu sayede blogunuzun üst sıralara çıkması açısından herhangi bir sorun kalmamıştır. Şimdi tek yapmanız gereken özgün içerik oluşturarak blogunuzu zenginleştirmelisiniz.

Kategori İçerikleriBlogger
Disqus
Yorum Ekle

2 yorum

dostum eline saglık eger calışırsa helal olsun walla sana

Cevap

Bu sistem 2016 haziran ayından itibaren Google tarafından devre dışı bırakıldı. Ama üzülme bunun için daha kaliteli olanı var. http://bloggereklentileri.blogspot.com/2016/06/githud-ile-js-css-ve-html-doysalar-nasl.html bu sayfamızda Githud ile önemli bilgiler paylaştık Google Drive göre daha hızlı ve kaliteli...

Cevap